Usztywniana galaretką lub żelatyną

Nie sposób wyobrazić sobie wesela, uroczystości komunijnej czy zwykłego niedzielnego popołudnia w niejednym domu bez ciasta z bitą śmietaną. Ale niejedna młoda gospodyni zastanawia się w jaki sposób usztywnić masę śmietanową?

Zawsze można wykorzystać w tym celu gotowe produkty łatwo dostępne w sklepie spożywczym. Jednak cukiernicy polecają raczej używanie galaretki albo żelatyny. Takie kremy dłużej utrzymują się na ciastach i innych deserach a konsystencja wydaje się być pełniejsza i gęstsza. Świetnie sprawdzają się do dekoracji tortów. Usztywnione kremy można układać wyższymi warstwami i ładnie daje się kroić. Taki tort łatwiej też przewozić. Poniżej podajemy proste przepisy, które mogą ułatwić ci podboje kulinarne.

Do przygotowania przygotuj ćwierć szklanki zimnej wody, łyżeczkę żelatyny, jedną szklankę słodkiej śmietanki do ubijania, pełną łyżkę cukru oraz pół łyżeczki aromatu waniliowego. Przed przygotowaniem należy schłodzić w lodówce miskę do ubijania, mieszadełka do miksowania oraz oczywiście śmietankę. Do małej miseczki wlewamy wodę, wsypujemy żelatynę i pozostawiamy na kilka minut aby zmiękła. Następnie gotujemy ją przez ok. 3-5 minut cały czas mieszając i odstawimy do ostygnięcia. Wyjmujemy z lodówki schłodzone przyrządy i śmietanę.

Wlewamy do miski, dodajemy cukier i aromat waniliowy. Miksujemy do momentu całkowitego usztywnienia. Następnie delikatnie wlewamy żelatynę i mieszamy na najmniejszych obrotach. Ciekawym rozwiązaniem jest dodawanie zamiast żelatyny agaru. To dobra informacja dla wegetarian. Trzeba jednak pamiętać, że należy go dodać więcej niż żelatyny i agar reaguje z wodą w wyższych niż żelatyna temperaturach. Jednak z drugiej strony jest on mniej gumowy, sztywniejszy i nadaje masom na bazie bitej śmietany lepszą konsystencję.

Niektórzy usztywniają bitą śmietanę za pomocą galaretki. Na 500 ml śmietanki kremówki dodaje się 2 galaretki rozpuszczone w dwóch szklankach wrzątku. Oczywiście zanim dodamy galaretkę trzeba pamiętać, aby ją ostudzić, gdyż dodanie gorącej do zmiksowanej bitej śmietany zwarzy ją. Galaretka (podobnie jak żelatyna) powinna być schłodzona do momentu gdy jest jeszcze płynna ale już powoli tężejąca. Warto pamiętać o prostej zasadzie, aby do białych mas używać smaku cytrynowym, a do mas z miksowanymi owocami galaretek w ich smaku.

W literaturze oraz Internecie zajdziemy również sposoby zagęszczania bitej śmietany za pomocą gotowych „śmietan-fixów”. Podobno nie zmieniają smaku ale więcej w nich chemii.